پرطرفدارترین در گوگل‌ریدر
پربازدیدترین در گوگل ریدر
مصاحبه با اعضای گروه موسیقی رستاک
« »

rastak08 0 مصاحبه با اعضای گروه موسیقی رستاک

رنگواره‌های کهن ، آلبومی است که گروه موسیقی «رستاک»‌ با تکیه بر موسیقی نواحی ایران تولید کرده است. آهنگسازی این آلبوم را سیامک سپهری انجام داده و معتقد است توانسته با مخاطب ارتباط برقرار کند.به این بهانه سراغ آهنگساز و سرپرست این گروه رفتیم.

آلبوم «رنگواره‌های کهن» چگونه شکل گرفت؟

این اثر نخستین تجربه ضبط شده موسیقایی گروه «رستاک» است که در آن سعی شده به تعدادی از فرهنگ‌های موسیقایی کشور بپردازیم، ابتدا قصد ما تنها اجرای زنده این اثر بود و برای این‌که اجرا حس بهتری بگیرد، به سراغ ضبط اثر رفتیم، زیرا نیاز داشتیم نمونه صوتی از کار داشته باشیم تا تمرینات سرعت بیشتری داشته باشد و حس بهتری پیدا کند. پس از ضبط ۶ قطعه از اجرای زنده برای ما مشخص شد که آثار قابلیت این را دارد که به صورت یک آلبوم مجزا منتشر شود، در نتیجه آلبوم رنگواره‌های کهن با حمایت مرکز موسیقی حوزه هنری و با همراهی رضا عابدیان، فرزاد مرادی، مجید پوستی و پرهان مهاجری شکل گرفت.

این کار در مجموع براساس یک آنسامبل ثابت است و در این آنسامبل ثابت یک‌سری از سازهای مشخص را که به نوعی مربوط به موسیقی دستگاهی یا ملی ایران مثل کمانچه، تار، قانون و عود و… بوده به کار برده‌ایم و در هر قطعه به فراخور این‌که آهنگ برمبنای جغرافیای خطه‌ای خاص است، ویژگی های موسیقایی آن منطقه را هم به اثر اضافه کرده‌ایم که لهجه در آنها بسیار دخیل بوده است. سازهای شاخص هر منطقه جغرافیایی را هم برای اجرای موسیقی آن منطقه انتخاب کردیم. برای مثال در موسیقی بلوچستان از دهلک بلوچستان، یا برای موسیقی کردستان از کمانچه به عنوان ساز شاخص و قالب آن منطقه در قطعه مربوط به آن منطقه استفاده کردیم که بتوانیم نمادی از هر منطقه را داشته باشیم.

چطور شد که وارد موسیقی نواحی ایران شدید؟

نخستین مواجهه جدی من با موسیقی نواحی ایران زمانی شکل گرفت که قرار شد برنامه ای را در جشنواره ایران گردی اجرا کنیم و به دلیل ساختار جشنواره تصمیم گرفتیم به اقوام ایرانی بپردازیم. در یک برنامه فشرده ۲۱ آلبوم موسیقی نواحی ایران را (که تنها منبع موسیقی نواحی بود)‌ بین گروه تقسیم کردیم تا بتوانیم در مورد نوع موسیقی نواحی مختلف ایران اطلاعات شنیداری به دست آوریم و همین اتفاق فضای ذهنی مرا در مورد موسیقی تغییر داد و از آن زمان به بعد سلیقه من در اجرا، تنظیم و آهنگسازی به ژانر موسیقی نواحی تغییر کرد.

rastak مصاحبه با اعضای گروه موسیقی رستاک

قطعات این اثر ساختاری ملودیک دارد، دلیل این شیوه اجرایی برای موسیقی نواحی را توضیح می دهید؟

قصد ما در ملودیک اجرا کردن رنگواره‌های کهن (چه در اجرای زنده و چه در آلبومی که منتشر شد)‌ ارتباط برقرار کردن با طیف وسیع‌تری از مخاطب بود، یعنی به بیان دیگر علاوه بر علاقه‌مندان به موسیقی نواحی ایران، تصمیم داشتیم مخاطبان عام موسیقی نیز این کار را برای شنیدن انتخاب کنند. البته منظور از مخاطب عام نه به معنای مخاطبی که موسیقی ضعیف را می‌پسندد، عام به معنای مخاطبی که گوش موسیقایی دارد، بویژه نسل جوانی که تقریبا با موسیقی نواحی ایران بیگانه است. در نتیجه در تمام قطعات سعی خود را بر این گذاشتیم که آثار آنقدر تحرک و پویایی داشته باشد که در تمام طول کنسرت و اجرای آلبوم مخاطب خسته نشود و تا پایان اجراها و آلبوم با گروه رستاک همراه باشد، اما برای تحقق این مهم مجبور بودیم ساختار موسیقی نواحی به گونه‌ای باشد که آسیبی به این موسیقی نزند، ضمن این‌که در بین این قطعات ما قطعاتی داشتیم که پل ارتباطی اتصال قطعه هرمنطقه به منطقه دیگر بود و این بخش، حفظ اصالت موسیقی منطقه‌ای ایران را در آلبوم سخت‌تر می‌کرد.

شیوه ساز بندی این اثر نیز متفاوت است، سازها با رنگ صدایی متفاوت قطعات را اجرا می‌کنند.

ما با یک مجموعه چند صدایی از سازها مواجه بودیم،‌ در وهله نخست می‌خواستیم قرار گرفتن مجموعه سازهای دستگاهی در کنار سازهای نواحی ایران به گونه‌ای باشد که اصالت موسیقایی خطه‌های ایران حفظ شود. در وهله دوم می‌خواستیم هر قطعه از موسیقی نواحی روح موسیقی خطه‌ای را که معرف آن است، از دست ندهد.

این امر نوعی محدودیت یا الزام بود که برای خودمان تعریف کردیم و یک بخش سخت کار نیز انتخاب ملودی‌هایی بود که ما در این اثر از آنها استفاده کردیم، زیرا ضبط این اثر به منظوری که ما دنبال می‌کردیم، اجرای ملودیک آثار نواحی بود و این مهم زمان زیادی از ما گرفت، ضبط بعضی قطعات در فضای کارگاهی که با آن روبه‌رو بودیم بسیار خوب پیش می‌رفت، بعضی از قطعات هم به بن‌بست می‌رسید، ضمن این‌که ما واقعا نمی‌دانستیم چه بازخوردی پیدا می‌کند. نمونه‌ای هم در دسترس نداشتیم که بدانیم الگوی کار چه چارچوبی باید داشته باشد، علاوه بر تمام این موارد، تنها یک خواننده آثار را اجرا کرد. این مساله با توجه به تنوع فرهنگ زبانی هر منطقه ایران (در لهجه و گویش)‌ شرایط دشوارتری برای گروه بویژه خواننده اثر ایجاد کرد، ضمن این‌که ما می‌خواستیم موسیقی رنگواره‌های کهن بشدت بر خوانندگی آن غلبه داشته باشد.

rastak01 مصاحبه با اعضای گروه موسیقی رستاک

آیا این اثر نیز مثل اکثر کارهای موسیقی نواحی که به صورت منطقه‌ای و معرف هر منطقه است ساختار پژوهشی دارد؟

خط سیر کاری رستاک که از سال ۸۰ آن را دنبال کرده‌ایم ایجاد فضایی در موسیقی نواحی ایران بود که بتواند با دامنه گسترده‌تری از مخاطب ارتباط برقرار کند. در آلبوم رنگواره‌های کهن هم تا حدی توانستیم به این دستاورد برسیم و پس از تولید این کار و بازخورد آن در گروه مخاطب عام متوجه خصلت‌هایی از اثر شدیم و با تغییراتی که در شیوه ارائه موسیقی نواحی دادیم، سعی کردیم مخاطب بیشتری را با این روند همراه کنیم، علاوه براین‌که قصد داشتیم شیوه بیان اثر برپایه موسیقی نواحی ایران باشد. به همین خاطر سعی می‌کردیم که برخورد صرفا موزه‌ای و پژوهشی با موسیقی نواحی نکنیم، به بیان دیگر می‌خواستیم به سمت بخشی از موسیقی نواحی برویم که برای ما کاربردی باشد؛ ما در ایران پتانسیل‌های بسیار غنی از موسیقی نواحی داریم که متاسفانه با تغییر فرهنگ شنیداری مردم در حال فراموش شدن است و نسل جوان ما فرصتی برای آشنایی با این بخش از موسیقی ایران را ندارد. در این زمان به سمت چیزی در حال حرکت هستیم که نوعی بی‌رحمی است نسبت به آنچه داریم، جدا از خوبی یا بدی، این اتفاق، حس غم‌انگیزی دارد، وقتی دنیای زیبایی در موسیقی چنین کشوری جریان دارد و ما امکان شناختنش را نداریم.

آیا آلبوم یا اجرای زنده دیگری هم با این شیوه آهنگسازی در ژانر موسیقی نواحی ایران در دست تولید دارید؟

کار بعدی ما که تصور می‌کنم به‌زودی وارد بازار موسیقی شود، کاری تصویری و صوتی است با عنوان «همه اقوام من» با فضایی متفاوت به لحاظ انتخاب ملودی‌ها، زیرا در این اثر به ملودی‌هایی پرداختیم که در هر منطقه جغرافیایی شناخته‌شده‌تر باشد، ملودی‌هایی با فضای منظومه و ترانه، البته ملاک انتخاب این ملودی‌‌ها قدمت تاریخی نبوده و بیشتر گستردگی فرهنگی را که این آثار داشته، مورد توجه قرار دادیم.

 • جام‌جم/ الهام نادری فرید
« »

مرا از نظرات جدید به‌وسیله‌ی ایمیل با خبر کن


 

 • اسمعیل میرزاپور says:

  سلام من اسمعیل میرزاپورهستم ازشوشتر.لطفابه من بگوییدگروه رستاک کجایی هستند لطفا هرچه زودتر به ایمیلم بفرستید.متشکرم .

 • امید says:

  با عرض سلام و ادب
  پذیرای سلام گرم بنده باشید .واقعاازهنرمندی بی نظیر اعضای این گروه لذت بردم.امیدوارم موفق باشند.خواهش می کنم زمان و مکان اولین اجرایتان را برایم ایمیل کنید.
  بل سپاس فراوان

 • علی رضا says:

  با سلام
  اثرشما را دیدم واقعاً لذت بردم ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی اعضاء لطفاً بنویسید چگونه میتوانم آثار شما را تهیه کنم

 • باهره says:

  سلام باهره هستم یک گروه به تمام معنی هنرمند هستند که نیاز به پشتوانه دولت دارند .
  برای زیبا شدند هرچه بهتر موسیقی محلی ایران

 • fereshte javaherian says:

  کارشون حرف نداره .

 • زهرا says:

  فقط میتونم بگم دمشون گرم.
  اگه امکانش وجود داره متن اهنگ های رستاک رو روی سایت بزارین یا به میلم ارسال کنین.
  ممنون

 • مونا says:

  لطفا اززمان و مکان کنسرت اینده گروه رستاک مرا باخبر کنید

 • بحیرا حامدی says:

  سلام لطفا تاریخ کنسرت گروه رستاک را به من اطلاع بدهید با تشکر

 • فاطمه عباس زاده says:

  با سلام موفقیتتان را به همه اعضای گروه تبریک عرض می کنم
  دختره ۳ ساله ای دارم که عاشق سی دی شماست و تمامی شعرهایتان را با لهجه غلیظ از حفظ و با همان ریتم و خیلی خیلی با حس می خواند و حاضر نیست سی دی کنسرت شما را به کسی بدهد
  و می گوید رسگاز خودمه .
  با تشکر و احترام
  سارا

 • سلام.به همه اعضای دوست داشتنی گروه رستاک تبریک و خسته نباشید میگم.ان شاالله هر روز به موفقیت و محبوبیتشون افزوده شه.همه اعضای خونواده ما عاشق این گروه و آهنگای زیباشون هستن

 • مهتاب says:

  سلام مهتاب از اهواز هستم واقعا کارشون حرف نداره و از اقای سیامک سپهری برای این گروه عالی تشکر میکنم در ضمن در ترانه بلال بلال یک اشتباه داشتین

 • مریم says:

  واقعا عالیه من کارتون رو خیلی دوست دارم امیدوارم همیشه در کاراتون موفق باشید.

 • مهتاب says:

  سلام لطفا یک بیوگرافی کامل از بچه های گروهتون بذارید در ضمن تولد اقای مرادی که۲۷ اردیبهشت هست رو پیشاپیش تبریک میگم

 • عطیه says:

  من عاشق گروه رستاک وهمچنین عاشق یاور احمدی فر هستم….خیلی قشنگ وزیبا دف می زنندوالبته بهزاد مرادی که خیلی قشنگ می خونند.اتفاقا ۲۶ خرداد امسال کنسرتی درقزوین داشتند که من هم رفتم .بااینحال سالنی که برای اجرا درنظر گرفته بودنددر شان گروه رستاک نبود،تماشاچیان وطرفداران زیادی برای دیدن این اجرا اومده بودند……..امیدوارم موفقیت های بیشتری کسب کنندوبتونند مثل همای پرواز داری شهرات بیشتر وجهانی بشوند…..ومن مفتخر شدم از بهزادمرادی ویاور احمدی فر امضابگیرم

 • زهرا says:

  تو این دوره زمونه که فرهنگ ملی به دست فراموشی سپرده شده همین که یک گروه شعرهای بومی ومحلی کشورمان را احیا کرده جای تقدیر داره .ما منتظر آثار بعدی رستاک هستیم

 • اروین says:

  اهنگسازی و صدا در حد فوق العاده.. تمامی دوستان هنر مندند

 • مهندس says:

  با سلام
  بنده هرچه بیشتر به این آثار نگاه می کنم و یا حتی بی تصویر گوش می دهم ،بیشتر به ریزه کاری ها و ریز نواهای آن پی برده ولذت می برم.لطفا از طریق آدرس رایانامه ام مرا از تمامی اجراها و آلبوم هایتان آگاه کنید.
  با تشکر

 • ایراندوست says:

  تشکر ویژه دارم از تک تک اعضای گروه رستاک باره ها آهنگ همه اقوام من را گوش داده و لذت برده ام دوستتان دارم ویژه. تاریخ و محل بعدی اجرای برنامه را در تهران و اطراف تهران را برایم ایمیل بفرمایید.

 • احمد says:

  با سلام همینو میگم که کارتون عالیه و من هر روز کار شما رو گوش میدم
  برای اقایان مرادی
  به هوی ایوه وه زورتر شانازی به کورد بونم ده کم
  احمد له سه رده شت

 • مروارید says:

  سلام به همه ی رستاگی ها
  دم همتون گرم فوق العاده این. ترانه ی بلال وگل گل با صدای بهزاد مرادی عزیز,زیباییش دو صد چندان شده.
  لطفا زمان ومکان اجراهاتونو برام ایمیل کنین.

 • پریا says:

  بهترین گروه موسیقی ایران است

 • اکیلا says:

  سلام …خیلی باحال هستید ….با تشکر فراوان ریگی از شهرستان خاش

 • علی says:

  خیلی دوستشون دارم کارشون حرف نداره

 • محمد کاظم says:

  سلام ،کارشون بیسته دمشون گرم میشه لطف کنیناگه امکانش هست متن ترانه هاشون را بذارین تو سایت یا برام بفرستین ممنون می شم چون خیلی تو سایتها گشتم ترجمش را پیدا کردم ولی خودشونو نه

 • سارینا says:

  سلام من واقعا عاشق گروه رستاک هستم مخصوصا آقای سپهری تنها آرزوم اینه که یک بار با ایشون صحبت کنم. و امیدوارم یه روزی این اتفاق بیفته.

 • علی غنی says:

  با سلام از اینکه می بینم یک نفر بیرجندی عضو گروه رستاکه به خودم میبالم. کاوه سروریان عزیز برای شما و سایر دوستاتون در رستاک آرزوی موفقیت می کنم.

 • سلام وخسته نباشید به همه بچه های گروه . بهتون تبریک میگم واقعا هنرمندید. دوستتون دارم.

 • زهرا اریا مجد says:

  زهرا هستم من به شدت از موسیقی سنتی متنفر بودم اما با دیدن گروه شما نظرم عوض شد و علاقه زیادی به خانم سارا نادری دارم و به همین خاطر سعی کردم کا سازهای سه تار دو تار تار سنتور رو کار کنم و حالا سه تار سنتور به خوبی میزنم و از همه‌ی گروه رستاک به خصوص خانم نادری تشکر میکنم و امیددارم یه روز با این گروه کار کنم موفق باشید

 • دکتر حسن دبستانی says:

  باسلامی گرمی ومحبت آمیزبه اندازه احساس گرمی ومحبت وخوبی آهنگهاتون
  بنده دکتر حسن دبستانی بچه ناب تبریز ساکن دبی .واقعا بنده گرچه مدتی ازایران وطنم زادگاهم دور بودم ولی بیشترباآههنگهای گروه شماورحیم شهریاری بسر بردیم ومیبریم من افتخارایران” راباامثال گروههایی مثل شما افتخارتمدید میکنم.